Tesisatçı Logosu
TESİSATÇI GÜNLÜĞÜ

İLETİŞİM

Sıhhi tesisat, yaşam alanlarımızın can damarıdır. Evlerimizin temiz ve kirli su düzenindeki sorunlar çok can sıkıcıdır. Damlayan bir musluk, sızıntı yapan bir lavabo, tıkanmış bir tuvalet, veya lavabo gibi benzer sorunlarda, ille de bir sıhhi tesisatçı aramaya gerek yok. Biraz beceriniz varsa, bütün bu işlerin üstesinden siz de gelebilirsiniz. 

Sıhhi Tesisat“çılıkta da, bir çok araç kullanılır. Biz bunlardan en çok işinize yarayacak olanları seçtik.Ancak “Sıhhi Tesisat” onarımlarında kullanılan araç ve gereçler, daha özenli bir bakım ister. Yoksa su bunların çok çabuk paslanmasına neden olur.

Üstesinden gelemeyeceğiniz tamirlere kalkışmayınız. Çünkü “Sıhhi Tesisat“ta kullanılan malzemede naziktir. Çabuk kırılır. Kombi, şofben ve termosifon tamirleri ise mutlaka bir doğalgaz tesisatçısı gerektirir. Yoksa ayarını bozar, hatta büyük tehlikelere yol açabilirsiniz.

Diğer sıhhi tesisatçı gerektiren işler de şu şekildedir. Belli olmayan gizli su kaçakların tespiti için cihazla su kaçağı tespiti yapan firmalardan destek alabilirsiniz. Klozetlerin, özellikle asma klozetlerin iç takımlarının tamiri ve montajı gibi usta gerektiren işlerde profesyonel bir klozet tamircisi işinizi çok daha kısa sürede çözecektir. Kış aylarında sürekli sorun teşkil eden kalorifer petekleriizin bakımı ve temizliği noktasında da cihazla petek temizleme işi yapan ustalardan destek almanız mümkündür. Özellikle sıkıntılı ve teknolojik cihaz gerektiren kanal açma ve tıkanıklık giderme işlerinde iyi bir kanal açan firmalardan destek alabilirsiniz. 

Bu yazımızda, size düşen bütün işlerin nasıl yapılması gerektiğini, ayrıntıları ile bulacaksınız. Yazımızı okumadan kolları sıvamayınız. Siz kazanırsınız. Kolay gelsin..

Sıhhi Tesisat

Takım Çantasında Neler Bulunmalı?

Başlıca Araçlarımız:

Evinizin su düzeni onarımlarında, ana boruları sıkmak ya da gevşetmek için”Boru Anahtarı” kullanılır. Ana borudan musluklara gelen tesisatı oluşturan daha küçük borularda aynı işlem için”Ayarlı Pense” çok yararlıdır. Bu pensenin iki türü vardır Birinde ağız boynundaki portatif civatayı bir sıra gerekene yerleştirip vidalayarak iş görür. Diğeri “Kilitli Pense”dir. Sap dibindeki vidadan ayarlanır. Daha iyisi ve güçlüsüdür. Somunlar için de “İngiliz Anahtarı” önemli bir araçtır. Eğer olanağınız varsa, ağzı 10 santime kadar açılabilen bir mengene almanız da tavsiye ederiz.

Ayrıyeten pense, demir testeresi, çekiç, kargaburnu, çekiç ve imkan bulabilirseniz orta boy bir “Mengen” takım çantanızı tamamlayacaktır.Arabanızda bulunan takım çantanızdaki el aletleri de yardımcınız olacaktır.

Başlıca Gereçlerimiz:

Sıhhi tesisat ve su düzeni tamirlerinde, sadece yukarıdaki araçlar elbette yeterli değildir. Musluklar için çeşitli boyda musluk uzatmaları, salmastra, birazcık keten lifleri, teflon bant, musluk başlığı, conta vb. işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Araçlarınız Nasıl Kullanılır?

Boru anahtarı ve İngiliz anahtarı akrabadır. Birbrine çok benzer ancak boru anahtarının çok büyükleri vardır. Sizin için orta boy bir boru anahtarı yeterlidir. İngiliz anahtarı olarak da “Kurbağacık” denen boyu kullanışlıdır.

Boru anahtarının ağzı, dişli yuvasının ayar somunundan sıkılacak, ya da gevşetilecek boruya göre ayarlanır. Kola yüklendiğiniz zaman, anahtar ağzındaki dişler boruyu sıkar. Kolayca döndürmenizi sağlar.

İngiliz anahtarının da ağzını ayarlayan bir dişli yuvası ve bunun üzerinde ayar somunu vardır. Ağzı sıkılacak ya da gevşetilecek somunlara göre, bu ayar somunundan ayarlanır, İngiliz anahtarı boruları sıkmak, ya da gevşetmek içimn kullanılmaz. Ağızda dişleri olmadığı için kayar.

Ayarlı pense birçok tamir işlerinde, elinizin altında bulunması gereken önemli bir araçtır. Buna kilitli pense de denir. Özellikle metal boruları sıkı sıkıya tutma işlerinde büyük yardımcınızdır. Parçayı sıkıştırarak kavrar. Kolayca gevşetir, ya da sıkabilirsiniz. Bu araçla bazı inatçı somunlar da sökülebilir.

Aklınızda Bulunsun

Ayarlı Pense ve İngiliz Anahtarının ağzı musluklarda kromaj kaplamayı bozabilir. Böyle bir zedelenmeyi önlemek için, madenle pense dişleri arasına katlanmış bez, kağıt karton, mukavva, kösele konulması gerekir. 

Evinizin su düzeni tamirlerinde demir testeresi, metal borularda işinize yarayacaktır. Çünkü metal borularda eklemlerin vidalı olması gerektiği için diş açmak zorunludur. Bu da diş açan pafta ile olur ve bu işi de ancak tesisatçı yapabilir.

Demir testeresi kullanırkeni kesmek istediğiniz yerde bir iz belirlemeniz gerekir. Yoksa testere kayar kesemezsiniz. İz için öteki elinizin başparmağına yasladığınız testereyi, kesmek istediğiniz çizgi üstünde kısa aralıklarla birkaç kez gezdiriniz, gereken izi bırakır. İz üzerinde testere rahat işler. Mengeneniz yoksa, bir boruyu, “L” biçiminde çakacağınız iki tahta arasına yaslayaraki demir testeresiyle çok daha muntazam kesebilirsiniz.

Evinizin su tesisatı onarımlarında kullandığınız pensenin ucu, zorlandıkça bozulabilir. Ve ince işlerde sizi üzebilir. Bunu, bir döner bileyi taşında kolayca düzeltebilirsiniz.Zorlandıkça pensenizin vidası da gevşeyebilir. İyi tutmaz. En çok gerektiği sırada, bu gevşeklik yüzünden canınızı sıkabilir. Aklınızda bulunsun, bu vidayı bir mengene ya da bir demir takoz üstünde çekiçleyerek hafifçe ezebilirsiniz. Çok çekiçlemeyiniz Bu kez de fazla sıkılaşır. Aynı şeyi, vidası gevşemiş makaslar içinde yapabilirsiniz.

Ayarlı pensenizin dişleri zamanl bozulmuş olabilir. Bu yüzden tuttuğunu sıkı kavramaz. Böyle bozulmuş dişleri, bir üçgen eğeyle eğeleyerek eski haline getirebilirsiniz.

Gereçleriniz Nasıl Kullanılır?

Sızıntı yapan musluğunuz için, elinizde hazır bir conta yoksa, eskimiş terliklerin ince köseleden ya da benzeri tabanları işinize yarayacaktır. Bunlardan yuvaya uygun bir pulcuk keserek, ortasını makas ucuyla delebilirsiniz. Bu yüzden eskimiş terlikleri hemen atmayınız. Tabanını sökerek, takım çantanızda saklayınız. Ama en iyisi elinizin altında nalburlarda veya hırdavatçılarda hazır satılan çeşitli boyda musluk contası bulunmasıdır. Bunlar çok ucuz şeylerdir.

Musluğunuzun sızıntısını kesmek için, sadece conta değiştirmek yetmez. İzolasyon sağlayan keten veya teflonda eskimiştir. Yeni keten lifini veya teflonu saat yönünde sarmalısınız. Ters yönde sarılan keten, somunu sıktıkça kendini bırakacağından iş görmez.

Piyasada gerek musluklar, gerek tesisat boruları eklemleri için hazır teflon bantları satıldığını belirtmiştik. Bunlar özel yapışkanlı incecik bantlardır. Keten liflerin işini görür. Çok rahat kullanılır. Bunları dişlere sarma yönü de keten lifleri gibidir. Su sızıntılarında çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Genel manada sıhhi tesisat sorunlarınızda kendi imkanlarınız haricindeki tüm su tesisat işleriniz için “Ankara Sıhhi Tesisat Firması” olarak sizlere 7/24 hizmet sunmaktayız. Gayemiz sizlere Ankara’da en iyi sıhhi tesisat hizmeti sunan sıhhi tesisatçı olmak. Bizi arayıp her türlü teknik destek ve bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz.

Author

admin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir