Tesisatçı Logosu
TESİSATÇI GÜNLÜĞÜ

İLETİŞİM

Musluk tamircisi, musluk ile alakalı her türlü tamir ve montaj işlerinizde sizlere en iyi desteği veren tesisatçıdır. Her musluk ve musluk grupları için musluk tamircisi mi çağırmak lazım? Bu yazımızdan sonra buna siz karar vereceksiniz. Belki de evinizin “musluk tamircisi” bundan sonra siz olacaksınız.

Her evin derdi: Ah şu damlayan musluklar !…

Damlayan ve su sızdıran muslukların ne kadar can sıkıcı olduğunu hepimiz biliriz. Uzmanlar, bu can sıkıntısının bir de faturasını çıkarmışlar. Her 10 saniyede bir, damlama yapan musluklar yüzünden, ülkemizde yıllık su kaybı dikkate alındığında 2030 yılında su sıkıntısı çeken ülkelerden biri durumuna düşeceğiz. Evet işin birde bu tarafı var.

Peki bir musluk neden damlar? Her damlayan musluk için musluk tamircisi mi çağırmak lazım?

Hiçbirimiz bunun cevabına da yabancı değilizdir. Ya salmastradan kaçırır, ya contaları eskimiştir, ya da ikisi birden bozuktur. Elinizden geliyorsa, bunları değiştirmek hiç de zor değildir. Böyle durumlarda musluk tamircisi çağırmak gereksizdir.

Musluk tamircisi

Bir Musluk Nasıl Çalışır?

Bütün musluklar ana yapısıyla birbirine benzer. Başlıca üç parçadan oluşur. Piyasada “Volan” denen musluğu açıp kapamaya yarayan volan. Volanın kumanda ettiği ve aşağı inince kanalı kapayan bir göbek. Bir de gelen suyu akıtan gözdesi vardır. Musluğu kapayınca, göbek aşağıya iner ve altındaki conta kanala oturarak suyu keser. Açınca göbek yukarı çıkar ve suya yol verir.

Arıza Nerede?

Musluk, volan dediğimiz açıp kapama kolunun hemen altından kabaran suyla göbek kapağına doğru sızıntı yapıyorsa arıza salmastradadır. Ya eskimiştir, ya da sarılmamıştır. 

Muslukta sadece damlama varsa, hatta bu damlama, musluktan incecik bir su akıntısı haline dönüşmüşse, arıza contadadır. Kuşkusuz ki eskimiştir.Conta, musluğun açıp kapama yuvasına konulan, yuvarlak ortası delik, yarı sert bir parçadır. Sert lastikten, naylondan, kauçuktan, fiberden de olabilir.

Muslukta, hem volan altında sızıntı, hem de damlama olarak, iki arıza birden varsa, salmastrayı değiştirmek yeterli olacaktır. 

Aklınızda Bulunsun

Musluğunuzu tamir etmeye uğraşırken acele etmeyiniz. Eskilerin deyimiyle acele işe şeytan karışır. Elinizden kayan anahtar, ya da söktüğünüz bir parça düşerse, eviyeyi, küveti zedeler hatta kırabilir. Kuruladığınız eviyede, küvette, musluk atına bir naylon torba içinde eski bir minder koymak, beklenmedik bir kaza için basit ama çok yararlı önlemdir.

Yazılarımızdan sonra umut ediyoruz ki evinizin musluk tamircisi bundan sonra siz olacaksınız.

Author

admin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir