Tesisatçı Logosu
TESİSATÇI GÜNLÜĞÜ

İLETİŞİM

Su Kaçak Tespiti

Kırmadan Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı, günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir durum olmamakla beraber ihtimal dahilinde olabilecek bir sorundur. Bu yazımızda kırmadan su kaçak tespiti nasıl yapılır? ve su sızıntı tespitinin nasıl yapıldığını irdeleyeceğiz. Boru ek parçalarında ya da bağlantı malzemelerinde oluşan su sızıntılarına kısaca su kaçağı denir. Kırmadan ve dökmeden su kaçağı tespiti çoğu su tesisat uzmanının bildiği, fakat uygulamadığı veya uygulayamadığı bir yoldur. Sanıldığı gibi zor olmayan su kaçağı tespiti, su tesisat borularına test pompası yardımı ile basınç uygulanmasıyla bölgesel olarak yapılan işlemdir.

Kırmadan Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

 

 

Kırmadan Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Cihaz Yardımıyla Kırmadan Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 • Patlayan borunun yerinin bulunabilmesi öncelikle için su kaçağı tespiti yapılır. Evlerde oluşan su tesisat arızaları kolay kolay belirti göstermez. Örneğin apartman dairelerinde üst katta oluşan su sızıntısı alt dairenin tavanında damlama ve sararma belirtileriyle anlaşılır.
 • Su kaçağının yerini bulmak için kameralı sistemle su kaçağını tespit edilir. Kamera tesisat borunun içine gönderilerek su sızdıran nokta tespit edilir.
 • Şebeke borularında oluşan su kaçaklarını tespit edebilmek için banyoda bulunan musluk sökülerek tesisatın içerisindeki su basıncı yükseltilir. Su basıncı yükseldiğinde su sızıntısının meydana geldiği delikten basınçlı şekilde su atmaya başlar. Tespit cihazı olmadan normalde insan kulağı patlak noktadan gelen suyun sesini duyamaz.
 • Ses dinleme cihazları yardımıyla sesin geldiği nokta arama yapılır.
 • Su kaçağının olduğu noktada su damlama sesi cihaz vasıtasıyla duyulduktan sonra belirlenen nokta tamir edilir.

Şimdi bu cihazlara yakından inceleyelim. Su kaçağının tespit edilebilmesi için bazı özel cihazlardan faydalanılır. Bu cihazlar suyun aktığı yeri tespit ederek, mevcut kaçağı ekran yardımıyla ustaya göstermektedir. Aşağı yukarı bütün tesisat firmalarının kaçak bulmak için kullandığı 4 çeşit cihaz bulunmaktadır. Bunlar kullanım yerlerine göre;

Su Kaçak Tespit Cihazları

Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını bulmak için en çok kullanılan cihazdır. Cihazın diğer cihazlardan ayrılan bir özelliği olarak, en hassas verileri veren bir cihazdır. Soğuk ve sıcak su tesisatlarında su sızıntısının yerini kolayca tespit edebilen Dinleme Cihazı, kaçağın yerini noktasal olarak verileri kullanıcıya sunan oldukça kullanışlı bir cihazdır.

Termal Kamera: Genelde sıcak su borularında oluşan sızıntının yerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu cihaz sayesinde önce sıcak su borularının tespiti yapılır. Ardından da Dinleme Cihazı ile nokta atışı yapılarak kaçağın yerinin tespit edilmesi gereklidir.

Pis Su Kamerası: Sızıntının olduğu pis su giderlerinde bazı hasarlar meydana gelmektedir. Pis Su Kamerası sayesinde, el yardımıyla sorunlu yerlere göndermiş olduğumuz kamera ile tespitler yapılmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda tesisat hataları ve boru kırıklarının durumları cihazın ekranında görülmektedir.

Nem Ölçer: Sıvı ile temas halinde bulunan yerlerin üç cm kadar derinliğine inebilen Nem Ölçer Cihazı, nem seviyesini belirlemek için kullanılmaktadır. Cihazın eksik bir yönü olarak, sızıntının yeri tam olarak tespit edememektedir. Termal Kamerada olduğu gibi Nem Ölçer cihazı yardımcı bir cihaz olarak kullanılır.

Su Kaçaklarına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Cihazla Noktasal Su Kaçak Tespiti

 

 

Cihazla Noktasal Su Kaçak Tespiti

 • Eski su tesisatı
 • Kalitesiz su boruları kullanımı
 • Su basıncı
 • Aniden suyu kapama
 • Korozyon

Su Kaçağının Belirtileri Nelerdir?

 • Su sayacınız, musluklar kapalı konumda olduğu halde sürekli dönüyorsa,
 • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
 • Banyonuza tamirat işlemi yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hâlâ sürüyorsa,
 • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
 • Islak veya kuru zeminlerde, devamlı olarak yüzeye su çıkması durumunda,
 • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikâyeti olduğunda,
 • Evinizde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında,

Su kaçağının problem yaşanmadan çözülebilmesi için mutlaka iyi bir hizmet veren firma seçimine özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde su kaçağının tamiri iyi bir şekilde yapılmadığından dolayı çok fazla problem yaşayabilir ve sonrasında yine onarım işlemi yaptırmak zorunda kalacağınız için zarar edebilirsiniz. Su kaçağının doğru şekilde tespit edilmemesi de bu tip problemler yaşamanıza ve daha fazla zarar etmenize neden olabilir. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir firma ile iletişime geçmeniz ve tamir işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

Firmamız iç teçhizatlarda duvar içerisinde patlayan su borularının yerini tespit etmesi, dış teçhizatlardaki tesisat borularında meydana gelen su kaçaklarını tespit etmesi bakımından oldukça donanımlı ekipmanlara ve teknik tecrübeli personele sahiptir. Kullanılan cihazlar ve teknikler yardımıyla su kaçağı oluşan duvarın kırılmasına gerek olmadan, doğrudan müdahale yapılabilmektedir. Cihazların yetersiz kaldığı bölgelerde kameralar kullanarak su kaçağının yeri bulunabilmektedir. Söz konusu bütün su kaçakları, detaylı bilgi almak için,  su kaçak tespiti fiyatları ve çözümü için “Cihazla Su Kaçak Tespiti” yapan firmamızdan yardım alabilir, profesyonel ekip desteğinden faydalanabilirsiniz.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir